Rodzaje zajęć z jogi we Wrocławiu

Joga w chustach/zajęcia zawieszone.

Joga w chustach  to połączenie jogi  i umiejętności korzystania z dobrodziejstwa grawitacji, pracy z balansem i stretchingu.

Polega na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem chusty – “hamaka” – wiszącego materiału, który służy do wsparcia masy ciała. Materiał pomaga w rozluźnieniu, ułatwia wykonywanie ćwiczeń, pozwala na głębsze rozciąganie, jest podporą do pozycji odwróconych. Podwieszenie ciała kilka centymetrów nad ziemią uwalnia napięcie z mięśni i kości. Początkowo ćwiczy się w kontakcie z podłogą.

Zajęcia w hamakach to propozycja dla osób, które poszukują nowych wrażeń. Praktyka w chustach daje poczucie siły ale też rozluźnienia i relaksu. Na wyższym poziomie zaawansowania, pozycje są bardzo efektowne!

Można spróbować nawet zawisnąć głową w dół lub… zrobić szpagat w powietrzu. Delikatnie rozciąga mięśnie, rozgrzewa i otwiera ciało, jednocześnie dając mu uczucie nieważkości. Ćwiczenia jogi na podwieszanych hamakach to znakomity wynalazek, który nowicjuszom ułatwia stawianie pierwszych kroków w jodze, a dla zaawansowanych stanowi miłą odmianę od rutynowych ćwiczeń. Nasze chusty są też świetnym narzędziem do relaksu. Można się w nich zaszyć jak w kokonie i odciąć od świata zewnętrznego.

Joga od Podstaw

Zajęcia Jogi od Podstaw są przeznaczone dla każdego bez względu na stopień zaawansowania ,wiek i płeć. 
Dla każdego ,kto chce podziałać nad wzmocnieniem i uelastycznieniem swojego ciała.

Te zajęcia są dla Ciebie jeżeli chcesz,

– chcesz prawdziwie poznać własne ciało.
-wahasz się, czy ta forma aktywności jest odpowiednia dla Ciebie
– rozpocząć świadomą pracę z oddechem.

Te zajęcia pozwolą Wam poczuć bardziej Wasze ciało, zapewnią radość płynącą z ruchu oraz przyjemność z wprowadzenia głębokich oddechów

wzmacniamy nasze ciało ale też skupiamy się na jego elastyczności  . Docieramy do ciała poprzez odpowiednio dobrane asany i ich modyfikacje .

Na zajęciach używane  są pomoce do jogi:

Paski ,klocki i Bolstery.

Taka praca  daje nam  wiele korzyści takich jak : niwelowanie bólów kręgosłupa, przywrócenie napięcia mięśni, zwiększenie zakresu ruchu, a także regulacje pracy serca, przyspieszenie metabolizmu, obniżenie poziomu stresu czy wsparcie w leczeniu depresji.

Każda sesja u nas  kończy się relaksacją.


Joga Relaksująca/Dla Każdego

Czy potrafimy zrelaksowac się w asanach? Na zajęciach z jogi wyciszającej  minimalizujemy pracę mięśni oraz zachowujemy odpowiednio długi czas w asanach( min 5 oddechów) . Nie pracujemy siłowo! Przy dźwiękach kojącej spokojnej muzyki i zapachu olejków wykonujemy asany z użyciem pomocy do jogi tak aby bardzo łagodnie dotrzeć do naszej tkanki i wyciszyć ciało spokojną pracą, Uczymy sie rozluźniania mięśni i docierania do tkanki w sposób holistyczny. W ten łagodny sposób  docieramy do  tkanki łącznej – głównie powięzi. Im mocniejsza jest powięź tym mamy jędrniejsze ciało, większy zakres ruchu i lepsze samopoczucie. Istotą tych ćwiczeń  jest wyciszenie układu nerwowego   i zrelaksowanie całego ciała . Płynne ruchy, koncentracja na oddechu  i łagodna praca w asanach  to istota zajęć jogi relaksacyjnej.

Joga dla kobiet w ciąży od 14 tygodnia .

Zajęcia przeznaczone dla kobiet, które spodziewają się narodzin dziecka. Mogą w nich uczestniczyć zarówno panie, które już wcześniej praktykowały jogę, ale i te, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na macie. Sesje układane są w ten sposób, by przynieść jak najwięcej korzyści ciężarnym. Szczególny nacisk kładziony jest na pozbycie się dolegliwości, związanych z okresem ciąży, czyli niwelowanie bólów pleców, zapobieganie obrzękom, skurczom itp.

Asany dobierane są również pod kątem przygotowania ciała do porodu. Ważnym elementem praktyki są ćwiczenia oddechowe i relaksacja.

Panie  ciężarne często zastanawiają się jaki rodzaj aktywności mogą wykonywać podczas tego stanu. Wszystkie lekkie sekwencje przygotowane specjalnie dla kobiet w ciąży z naciskiem na techniki oddechowe.

 Wtedy ciało jest  sprężyste, mięśnie lepiej przygotowane a umysł spokojny i zrelaksowany. To znacznie ułatwia cały proces porodu. Dlatego oprócz spokoju i odpowiedniej diety w ciąży, niezwykle ważna jest również aktywność fizyczna.

Dla kobiet w ciąży są dedykowane są specjalne zajęcia. Do uczestnictwa w zajęciach wymagane jest okazanie zaświadczenia od lekarza o prawidłowym przebiegu ciąży lub podpisanie oświadczenia o braku przeciwskazań do praktykowania jogi .

Ashtanga Joga /Pierwsza seria

Ashtanga Joga

Jest to styl / system praktyki jogi, przekazany współczesnemu światu przez Sri K. Pattabhi Joisa.

Podstawą praktyki jest płynne wykonywanie asan według stałej sekwencji i łączenie każdego ruchu z oddechem. Pozostawanie w asanach przez czas nie dłuższy niż kilka oddechów powoduje, że jest to trochę bardziej dynamiczna odmiana, w porównaniu do innych form praktyki jogi.

 Ashtanga Joga pomaga zrozumieć siebie i swoje ciało oraz zaakceptować swoje słabości.

Skupienie umysłu i koncentracja to podstawa praktyki Ashtanga Jogi.

Praktyka w systemie Ashtanga Joga charakteryzuje się również indywidualnym podejściem do ucznia. Pomimo tego, że sekwencje asan pozostają niezmienne, to każdy uczeń wykonuje taką część sekwencji, jaka jest dla niego na dany moment odpowiednia. Sekwencje stają się coraz trudniejsze wraz z poziomem zaawansowania, co oznacza że zaczyna się praktykować nowe asany, zastępując nimi te, które nie przynoszą już progresu. Chociaż możliwe są powroty do wcześniejszych sekwencji w okresach gorszego samopoczucia. W ten sposób przejawia się indywidualność praktyki Ashtanga Jogi. Sekwencje są stałe, ale to nie znaczy, że wszyscy i zawsze wykonują te same asany 🙂

Yoga Vinyasa/Wzmacnianie

Vinyasa jest rodzajem jogi, łączącym w sobie ruch i oddech, w celu osiągnięcia równowagi w umyśle i ciele. 

Vinyasa jest ściśle związana z asaną. O ile asana oznacza „pozycję łatwą i nieruchomą” to vinyasa ma dwa główne znaczenia: oznacza ruch, czyli wejście i wyjście z pozycji, oraz ułożenie pozycji w prawidłowej kolejności.
Jeśli praktykujący jogę pozostaje w pozycji nieruchomo przez kilka czy więcej oddechów to mówimy o asanie, z kolei gdy następuje ruch – przejście między pozycjami, wejście lub wyjście z pozycji – to mówimy o vinyasie. Podobnie jak asany, tak vinyasy są precyzyjnie opisanymi technikami i wymagają takiej samej uwagi i praktyki.

Zajęcia w studio jogi YogaPort Wrocław

Yoga Zdrowy Kręgosłup

Joga dla zdrowego kręgosłupa to seria asan przeznaczona dla każdego bez względu na stopień zaawansowania ,wiek i płeć.  Dla każdego ,kto chce podziałać na wzmocnienie i  wydłużanie  kręgosłupa . 

Dobieramy asany i ich modyfikacje działamy poprzez skłony, skręty i wzmacnianie nad  wydłużaniem i wzmacnianiem kręgosłupa ,otwarcie bioder i klatki piersiowej. Rozciągamy  i otwieramy cale ciało , działamy na nie z pomocą klocków i pasków do jogi pozbywając się łagodnie sztywności z w.w obszarów ciała.

Pracujemy z postawą i nad postawa całego ciala  Warto zadbać o  systematyczne rozluźnianie, z jednoczesnym wzmacnianiem mięśni wspomagających kręgosłup, które dodatkowo go odciążają.